NEWSFLASH...
Ειδήσεις | Κύπρος
ανάγνωση

Ο Σερ Στέλιος Χατζηιωάννου Απένειμε 76 Βραβεία για την Ενίσχυση της Δικοινοτικής Συνεργασίας στην Κύπρο

Ο Σερ Στέλιος Χατζηιωάννου Απένειμε 76 Βραβεία  για την Ενίσχυση της Δικοινοτικής Συνεργασίας στην Κύπρο
23_10_2017 | 14:03

Ο Σερ Στέλιος Χατζηιωάννου απένειμε σε 76 δικοινοτικές ομάδες χρηματικό έπαθλο ύψους 10.000 € στην κάθε μια, στη διάρκεια της Τελετής Απονομής των Βραβείων (Stelios Bi-Communal Awards 2017), που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 20 Οκτωβρίου, στο Συνεδριακό Κέντρο Φιλοξενία στη Λευκωσία.

Στόχος του φιλανθρωπικού έργου του Σερ Στέλιου Χατζηιωάννου τα τελευταία εννέα χρόνια, είναι η ενθάρρυνση της συνεργασία μεταξύ των πολιτών των δυο κοινοτήτων στην Κύπρο και η εδραίωση της διαρκούς ειρήνης στο νησί. Από το 2009 μέχρι σήμερα η συνολική αξία των βραβείων σε δικοινοτικές συνεργασίες, ανήλθε στα 2.760.000 €. Φέτος ο αριθμός των συμμετοχών, είναι ο μεγαλύτερος που καταγράφηκε από την έναρξη του θεσμού, καθώς 850 Ελληνοκύπριοι και Τουρκοκύπριοι συνεργάστηκαν και δήλωσαν συμμετοχή στα Δικοινοτικά Βραβεία.

Στη διάρκεια της Τελετής Απονομής των Βραβείων, ο Σερ Στέλιος Χατζηιωάννου δήλωσε χαρακτηριστικά: «Η πρόθεση των ανθρώπων από τις δύο κοινότητες στην Κύπρο γίνεται όλο και πιο θετική και ευνοϊκή για ειρηνική συνύπαρξη. Αυτή η επιθυμία είναι φανερό ότι υπάρχει παρά την προφανή αδυναμία των πολιτικών να βρουν κοινό έδαφος για την εξεύρεση λύσης. Ο στόχος του φιλανθρωπικού σκοπού μας είναι να συνεχίσουμε να οικοδομούμε στη θετική συνεργασία μεταξύ των πολιτών των δύο κοινοτήτων στην Κύπρο, ώστε να διασφαλίσουμε τη διαρκή ειρήνη στο νησί. Ελπίζω ότι οι πολιτικοί θα αφουγκραστούν πολύ σύντομα την επιθυμία των πολιτών».

Η φετινή εκδήλωση κατάφερε να στείλει σημαντικά μηνύματα ενότητας και να φέρει ακόμα πιο κοντά ανθρώπους από τις δύο κοινότητες, καθώς πριν από την απονομή των βραβείων στους 152 νικητές, πραγματοποιήθηκε στο χώρο του Συνεδριακού Κέντρου Φιλοξενία, ένα άκρως ενδιαφέρον Συνέδριο, στο οποίο συμμετείχαν οι 850 διεκδικητές των βραβείων και ένα πάνελ καταξιωμένων δημοσιογράφων που αποτελείτο από το Sir Trevor McDonald πρώην παρουσιαστή του BBC και ITV, το βραβευμένο φωτορεπόρτερ Nick Danziger, τη γνωστή δημοσιογράφο της βρετανικής εφημερίδας Guardian Helena Smith, τον Ελληνοκύπριο δημοσιογράφο Νικόλα Μαρκαντώνη από το τηλεοπτικό κανάλι Sigma και την Τουρκοκύπρια δημοσιογράφο Aysu Basri από το τηλεοπτικό κανάλι Genç. Παρόντες επίσης ήταν η ειδική αντιπρόσωπος του Γενικού Γραμματέα των Ηνωμένων Εθνών στην Κύπρο Elizabeth Spehar, ο διαπραγματευτής για το Κυπριακό Ανδρέας Μαυρογιάννης, Πρέσβεις, κυβερνητικοί αξιωματούχοι και εκπρόσωποι από την επιχειρηματική και την ακαδημαϊκή κοινότητα. Στο επίκεντρο της συζήτησης τέθηκε το θέμα των δικοινοτικών σχέσεων στο νησί, ενώ εκφράστηκαν απόψεις για το πώς θα μπορούσε να λειτουργήσει η λύση μεταξύ των δυο κοινοτήτων.  

Η λίστα με τις 76 νικήτριες δικοινοτικές ομάδες είναι:

19 νικήτριες ομάδες στην κατηγορία Τέχνες

  • Natalie Neophytou – Nihat Agdag (Chamber Orchestra)
  • Anna Marangou – Zekai Altan (Art – Culture)
  • Kostas Limpouris – Niyazi Kizilyurek (Translation in Turkish of the book ‘Epivates Fortigon’)
  • Maro Kyprianou – Mehmet Emin Eminoglu (“Dance for Peace” Dancing Group)
  • Maria Siakalli – Tamer Oncul (Poets and members of the Writers Association)
  • Marios Antoniou – Mine Atli (Children's Books Tell Stories of Peace)
  • Constantin Papageorgiou – Gurhan Guray (String Quartet – musicians)
  • Louiza Kaimaki – Sezgi Yialin (Children book in 3 languages)
  • Marios Takoushis – Cahit Kutrafali (Jazz band musicians)
  • Andreas Chrysanthou – Arif Albayrak (Poetry book in both languages)
  • Ellada Evangelou – Esra Bardak (Gathering artists to perform)
  • Panayiota Charalambous – Fulya Onay (Food from the heart charity program)
  • Stephanie Mylona – Gizem Oztinen (Photography buffer zone)
  • Hambis Tsangaris – Ruzen Atakan (Art exhibitions and workshops)
  • Girogos Galinis – Ali Nebih (Folkore dance festival)
  • Petros Iosifidis – Serhat Selisik (Sun baked adobe brick making)
  • Andri Hadjiandreou – Serkan Ozcezarli (Collaboration under cultural Intelligence Center)
  • Charalambia Theophanous – Hayriye Ruzgar (Buffer Fringe performing arts festival)
  • Pambos Georgiou – Ergin Kemal Birinci (Contractors/architects collaboration)

14 νικήτριες ομάδες στην κατηγορία Επιχειρήσεις

  • Elena Christou – Kadir Yorgancioglu (Granite / marble traders)
  • Marilena Evangelou – Cenk Mutluyakali (Chief editors in Politis and Yeniduzen newspapers)
  • Antonis Lefconiciatis – Ozfer Ozatay (Fish trading / marketing)
  • Ellena Karamallaki – Ece Sahir (Fashion designers)
  • Konstantinos Georgiou – Umut Ersoy (Organic farming)
  • Leonidas Paschalides – Kemal Baykalli (GC & TC Chambers of Commerce activities)
  • Christakis Stylianou – Kenan Hurdeniz (Fish merchants)
  • Christodoulos Theocharides – Ugur Akiner (Coffee vending machines)
  • Panayiotis Theodorou – Hakan Ruslu (iCheers drinks application)
  • Miltos Nicolaou – Salih Zeki (Printing business)
  • Stelios Michael – Gulay Sahmaran (Care service company for elders etc.)
  • Tonia Georgiou – Benan Yorgancioglu (Handmade soy candle wax trading)
  • Eleni Roussounidou – Yonca Senyigit (Internet www.mandiratimes.com)
  • Magda Zenon – Selma Bolayir (Promotion of women in business)

12 νικήτριες ομάδες στην κατηγορία Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις

  • Marina Kadi – Mehves Onun (Books-bridges for Peace)
  • Ioli Orphanides – Hatice Ozalp (Birthforward health)
  • Elias Pantelides – Mustafa Balcioglu (Museum artifacts collection)
  • Marios Psaras – Hilmi Tekoglu (Thin Green Line - a bicommunal documentary film)
  • George Vou – Dogukan Mouezzinler (Cyprus Garden Project – natural health food)
  • Michael Ierides – Serife Gunduz (CYMEPA – environmental projects)
  • Alexandros Lordos – Ilke Dagli (SEED project)
  • Antonis Petrides – Meric Erulku (Environmental seminars and campaigns)
  • Zoe Kakota – Erman Dolmaci (AIDS Solidarity Movement & the Queer Cyprus Association)
  • Giorgos Tzivas – Hasan Nazli (Robotics lessons to students)
  • Orthodoxia Mina – Didem Eroglu (Participation of young people in volunteering)
  • Special entry Marios Missirlis –  Emete Igme (Organizers of the Stelios awards in Cyprus)

11 νικήτριες ομάδες σε άλλους Τομείς

  • Androulla Shati – Selcuk Garanti (Research on Cyprus songs – traditional musicians)
  • Helene Black – Aysu Arsoy (Research about social networking)
  • Sylvina Constantinou – Melisa Beyaz (homeless animal shelter)
  • Nestoras Nestoros - Gulden Kucuk (Committee for missing persons)
  • Michael Constantinou – Fezile Ozatac (Cancer Rehabilitation Centre)
  • Andreas Synainou – Ramazan Yeser (Nurses)
  • Georgios Poullos – Caner Arca (Doctors)
  • Merope Michael – Azis Ener (Bi-lingual Conference ‘The Left and the Cyprus Problem’)
  • Maria Christou – Hasan Kobat (Bi-communal photograph and poster exhibition)
  • Giorgos Frangos – Mustafa Kortun (Journalists holding joint events)
  • Pantelis Hadjifessas – Hulusi Manisoy (Agia Marina village)

9 νικήτριες ομάδες Παντρεμένα Ζευγάρια/ Σύντροφοι στη ζωή

  • Anna Constantinou – Ayhan Mustafa aka Markos Constantinou
  • Michalis Michael – Sukran Ozerdem
  • Christina Demetriades – Gokhan Acar
  • Larkos Larkou – Hatice Ardost
  • Andri Christoudia – Serkan Gumuskut
  • Georgios Georgiou – Nilufer Tosun
  • Nicholas Moudouros – Ayse Moudourou
  • Lazaros Lazarou – Cemile Mustafa
  • Michail Tsiknakis – Tanur Tsiknakis

8 νικήτριες ομάδες στην κατηγορία Επιστήμη

  • Costas Apostolides – Erdal Guryay (Economics research for green line transactions)
  • Louis Hadjiioannou – Bourak Ali Cicek (Marine biologists)
  • Panayiotis Pantelides – Umut Bozkurt (convergence observatory)
  • Christina Kouta – Hakan Sonya (femicide cases in Cyprus)
  • Leondios Kostrikis – Nazife Sultanoglu (Doctors – PhD research)
  • Stelios Tryfon – Mehmet Burhan (Astronomy)
  • Michael Tsapparlias – Okan Dagli (Doctors)
  • Natalie Christopher – Ozlem Unver (Astronomy activities in schools)

3 νικήτριες ομάδες στην κατηγορία Αθλητισμός

  • Larrys Phylactou – Caner Aspava (Cyprus Masters Swimmers)
  • Christoforos Konstantinides – Nihat Akterzi (Cypriot National Team in Olympic Trap)
  • Thomas Anastasiades – Hasan Denerel (Badminton tournament)

Σχόλια

... σχόλια | Κάνε click για να σχολιάσεις
Επιχειρώ - epixeiro.gr
Επιχειρώ - epixeiro.gr

Ροή

ειδήσεων

    Επιχειρώ - epixeiro.gr
Επιχειρώ - epixeiro.gr

Top5

σήμερα

    Επιχειρώ - epixeiro.gr